مالیات بر ارث ملک چقدر است ؟

مالیات بر ارث ملک
مالیات بر ارث ملک

مالیات بر ارث ملک چند درصد است ؟

مالیات بر ارث ملک با توجه به کاربری ملک، طبقه وراث و سال فوت متوفی نرخ‌های متفاوتی دارد. همچنین معیار ارزش گذاری املاک نیز به نوع کاربری آن‌ها وابسته است. به طور کلی مالیات بر ارث املاک تجاری و اداری از ملک مسکونی بیشتر است. اما در ادامه به طور دقیق‌تر به نرخ مالیات هر یک از املاک مسکونی، تجاری، اداری، زراعی، باغ، زمین بایر و … در قانون جدید می‌پردازیم.

انحصار وراثت زمین کشاورزی

مالیات بر ارث املاک مسکونی و تجاری و اداری

بسیاری از اشخاص ملک تجاری و اداری ندارند ولی ملک و آپارتمان مسکونی از مواردی است که تقریباً تمام وراث با مالیات آن سر و کار دارند. بنابراین املاک مسکونی از این لحاظ حائز اهمیت هستند. نرخ مالیات بر ارث ملک مسکونی 7.5% ارزش معاملاتی می‌باشد. خوشبختانه ارزش معاملاتی ملک که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود از قیمت واقعی آن کمتر است. بنابراین مبلغ مالیات آن از سایر انواع املاک بسیار کمتر است.

مالیات بر ارث املاک تجاری

وراثی که با املاک تجاری سر و کار دارند تقریباً با مبالغ بالای مالیات مواجه هستند. مالیات بر ارث ملک تجاری 3% ارزش روز (ارزش واقعی) ملک است. با توجه به قیمت بالای مغازه و سایر املاک تجاری و ارزش گذاری بر مبنای قیمت واقعی، 3% ارزش ملک مبلغ زیادی می‌باشد.

مالیات بر ارث املاک اداری

مالیات ملک اداری عموماً از املاک تجاری کمتر و از ملک مسکونی بیشتر است. نرخ مالیات ملک و آپارتمان اداری نیز دقیقاً مشابه ملک تجاری یعنی 3% ارزش روز می‌باشد.

بیشتر بدانید >> >>  نحوه محاسبه مالیات بر ارث

مالیات بر ارث ملک زراعی، باغ و زمین بایر

خوشبختانه مالیات بر ارث این دسته از املاک نیز بر اساس ارزش معاملاتی، و مشابه ملک مسکونی به نرخ 7.5% محاسبه می‌شود.

چند تذکر مهم:

  1. نرخ‌های بالا برای وراث طبقه اول بیان شده است. برای وراث طبقه دوم و سوم، نرخ‌های مربوطه به ترتیب 2 و 4 برابر وراث طبقه اول است.
  2. ارزش گذاری املاک مسکونی، زراعی، باغ و زمین بایر بر اساس ارزش معاملاتی ملک مورد نظر انجام می‌شود. به طور مختصر ارزش معاملاتی، قیمتی است که سازمان امور مالیاتی برای مناطق مختلف در نظر می‌گیرد. این قیمت‌ها از ارزش واقعی ملک بسیار پایین‌تر است.
  3. معیار ارزش گذاری املاک تجاری و اداری، قیمت واقعی ملک به تاریخ روز می‌باشد. قیمت ملک توسط کارشناس اداره امور مالیاتی تعیین می‌شود. طبیعتاً این ارزش گذاری ممکن است گاهی از قیمت واقعی ملک بیشتر شود.

مشمولین قانون قدیم

اگر تاریخ فوت متوفی سال 1394 یا قبل از آن باشد، وراث مشمول قانون قدیم خواهند شد. در این شرایط نرخ‌ها متفاوت است. در قانون قدیم نرخ مالیات بر ارث ملک (مسکونی، اداری، تجاری و …) برای وراث طبقه اول 35% و برای وراث طبقه دوم و سوم 45% و 55% لحاظ می‌گردد. همانطور که ملاحظه نمودید نرخ‌ها برای مشمولین قانون قدیم بسیار بالاتر است. در سال 1395 نرخ مالیات‌های مربوط به ارث تغییر کرد و تعدیل شد. وراث متوفای سال 1395 و بعد از آن مشمول نرخ‌های قانون جدید هستند.

برخی سوالات شما

مالیات بر ارث املاک مسکونی چقدر است؟

نرخ مالیات بر ارث ملک مسکونی 7.5% ارزش معاملاتی می‌باشد. خوشبختانه ارزش معاملاتی ملک که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود از قیمت واقعی آن کمتر است. بنابراین مبلغ مالیات آن از سایر انواع املاک بسیار کمتر است

بیشتر بدانید >> >>  ماده 59 قانون مالیات بر ارث
مالیات بر ارث املاک تجاری چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک تجاری 3% ارزش روز (ارزش واقعی) ملک است. با توجه به قیمت بالای مغازه و سایر املاک تجاری و ارزش گذاری بر مبنای قیمت واقعی، 3% ارزش ملک مبلغ زیادی می‌باشد.

مالیات بر ارث املاک اداری چقدر است؟

مالیات ملک اداری عموماً از املاک تجاری کمتر و از ملک مسکونی بیشتر است. نرخ مالیات ملک و آپارتمان اداری نیز دقیقاً مشابه ملک تجاری یعنی 3% ارزش روز می‌باشد.

مالیات بر ارث باغ و زمین کشاورزی چقدر است؟

خوشبختانه مالیات بر ارث این دسته از املاک نیز بر اساس ارزش معاملاتی، و مشابه ملک مسکونی به نرخ 7.5% محاسبه می‌شود.

مالیات مشمولین قانون قدیم چقدر است؟

اگر تاریخ فوت متوفی سال 1394 یا قبل از آن باشد، وراث مشمول قانون قدیم خواهند شد. در این شرایط نرخ‌ها متفاوت است. در قانون قدیم نرخ مالیات بر ارث ملک (مسکونی، اداری، تجاری و …) برای وراث طبقه اول 35% و برای وراث طبقه دوم و سوم 45% و 55% لحاظ می‌گردد.

2 دیدگاه برای “مالیات بر ارث ملک چقدر است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *