مالیات بر ارث در کانادا

مالیات بر ارث در کانادا

برای توضیح بیشتر باید عرض کنم که در قانون کشور کانادا مالیات بر ارث به صورت شفاف و صریح وجود ندارد اما این مالیات به صورت غیر مستقیم از وراث دریافت می شود. به عنوان مثال فرض کنید شخصی در کانادا فوت می کند. فرزندان این شخص در ظاهر لازم نیست مبلغی به عنوان مالیات بر ارث به دولت پرداخت کنند. اما سال ها بعد زمانی که قصد فروش املاک متوفی را داشته باشند، دولت افزایش قیمت این املاک را محاسبه می کند و نصف این مبلغ را به عنوان مالیات از ورثه دریافت می کند.

مالیات بر ارث در کانادا
مالیات بر ارث در کانادا

در این نوشتار قصد دارم قوانین مالیات بر ارث در کانادا را به شما عزیزان توضیح بدهم. در کشور کانادا مالیات بر ارث وجود ندارد و دولت کانادا به صورت مستقیم مبلغی تحت عنوان مالیات بر ارث از وراث مطالبه نمی کند. اما کار به اینجا ختم نمی شود. اگرچه در قوانین مالیاتی کانادا به صورت مستقیم و شفاف مالیات بر ارث دریافت نمی شود، اما در عوض آژانس درآمد کانادا (CRA) املاک را به عنوان بیع تلقی می کند. بنابراین از املاک متوفی مالیات بر عایدی سرمایه گرفته می شود. مگر اینکه بخاطر بعضی استثنا ها املاک مرحوم به همسر قانونی او به ارث برسد که در این صورت این مالیات به تعویق می افتد. به عبارت بهتر بجای اینکه ورثه پس از فوت متوفی مالیات پرداخت کنند، دولت مالیات را هنگام فروش و تسویه حساب ملک دریافت می کند. پس تا زمان تسویه حساب املاک، ذینفعان نباید نگران مالیات باشند.

مالیات بر ارث بیمه عمر

مثلا فرض کنید متوفی در زمان حیاتش یک خانه به قیمت یک میلیون دلار خریداری کرده باشد و سال ها بعد در زمان فوت متوفی ارزش این خانه 2 میلیون دلار باشد. بنابراین ارزش خانه از لحظه خرید تا زمان فوت متوفی یک میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. دولت نصف این افزایش قیمت یعنی 500 هزار دلار را به عنوان مالیات دریافت می کند. اما همانطور که گفته شد تا زمانی که ورثه قصد فروش ملک را نداشته باشند دولت این مالیات را مطالبه نمی کند. به عبارت دیگر مالیات فقط در زمان فروش ملک باید پرداخت شود و تا قبل از لحظه فروش، ورثه مجبور به پرداخت مالیات بر ارث نیستند.

معافیت های مالیات بر ارث در کانادا کدامند؟

معافیت های خاصی برای بدهی مالیاتی ناشی از حق تصرف در نظر گرفته شده است. این معافیت ها عبارتند از:

  • معافیت اقامتگاه اصلی
  • معافیت سود سرمایه مادام العمر
بیشتر بدانید >> >>  مالیات بر ارث اوراق مشارکت

در توضیح مورد اول باید بگویم که اقامتگاه اصلی متوفی مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه نیست. به عبارت دیگر اگر متوفی فقط یک خانه داشته باشد، افزایش قیمت آن مشمول مالیات نیست. اما اگر املاک متوفی بیش از یک مورد باشد، ورثه باید بابت افزایش سرمایه املاکی که اقامتگاه اصلی متوفی نبوده مالیات بدهند.

مالیات بر ارث در کانادا دقیقا چگونه دریافت می شود؟

  1. هنگامی که فردی می میرد، وکیل یا نماینده قانونی او باید اظهارنامه مالیاتی متوفی را به CRA ارائه دهد. تاریخ سررسید این اظهارنامه به تاریخ فوت فرد بستگی دارد. هرگونه مالیات ناشی از این اظهارنامه مالیاتی قبل از تسویه حساب، از املاک گرفته می شود.
  2. پس پرداخت مالیات، ورثه یا وکیل آنها باید از CRA یک گواهی ترخیص بخواهد که تأیید می کند تمام مالیات بر درآمد پرداخت شده است یا اینکه CRA ضمانت پرداخت را پذیرفته است. دریافت این گواهی قبل از تسویه حساب املاک مهم است.
  3. اگر گواهی نگرفتید، می توانید در قبال هر مبلغی که متوفی بدهکار است ، شخصاً مسئول باشید.

نرخ مالیات بر ارث در کانادا چقدر است؟

از آنجا که مالیات بر ارث در کانادا به طور مستقیم وجود ندارد، تمام درآمد کسب شده توسط متوفی در اظهارنامه نهایی مشمول مالیات می شود. در کانادا فرض می شود که دارایی های سرمایه ای ثبت نشده بلافاصله قبل از مرگ به مبلغ ارزش منصفانه بازار فروخته شده اند. سود حاصل از فروش هر یک از املاک متوفی  50% مشمول مالیات است و در اظهارنامه نهایی که مالیات با نرخ مالیات بر درآمد شخصی محاسبه می شود ، به سایر درآمد متوفی اضافه می شود. در واقع این مالیات به نرخ مالیات بر سود سرمایه اعمال می شود.

ارزش بازار منصفانه ی یک طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) یا یک صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده (RRIF) بر درآمد شخصی متوفی افزوده می شود. بنابراین سود حاصل از صندوق پس‌انداز بازنشستگی برابر با نرخ های عادی مالیات بر درآمد مشمول مالیات می شود و دولت کانادا هیچ استثنایی برای سود سرمایه حاصل شده در طرح های RRSP یا RRIF قائل نمی شود.

مالیات بر ارث در شرایطی که همسر متوفی املاک را به ارث نبرد چگونه محاسبه می شود؟

  • در نظر گرفته می شود که متوفی بلافاصله قبل از مرگ کلیه دارایی های خود را به ارزش بازار منصفانه فروخته است. این قانون شامل کلیه دارایی های ثبت نشده شخص متوفی از قبیل (وسایل شخصی ، اتومبیل ، سرمایه گذاری ، دارایی های تجاری و غیره) است.
  • اگر ارزش هر یک از این دارایی ها از زمان خرید تا لحظه مرگ متوفی زیاد شده باشد، دولت از سود حاصل مالیات می گیرد. سود سرمایه عبارت است از تفاوت بین ارزش منصفانه بازار در هنگام خرید، و ارزش منصفانه بازار همان دارایی در تاریخ فوت.
  • برای هر یک از دارایی ثبت شده (مانند RRSP ها و RRIF ها)، تلقی می شود که شخص متوفی بلافاصله قبل از مرگ ارزش منصفانه دارایی های طرح خود را دریافت کرده است. این مبلغ باید در اظهارنامه مالیاتی فرد متوفی لحاظ شود.
بیشتر بدانید >> >>  مالیات بر ارث شمیرانات

مالیات بر ارث در شرایطی که همسر قانونی متوفی املاک وی را به ارث ببرد چگونه محاسبه می شود؟

  • هرگونه اموال سرمایه ای ثبت نشده می تواند به همسر متوفی منتقل شود.
  • برای هر دارایی ثبت شده (مانند RRSP ها و RRIF ها)، فرض می شود شخص متوفی بلافاصله قبل از مرگ ارزش منصفانه دارایی های طرح خود را دریافت کرده است. بنابراین این مبلغ باید در اظهارنامه مالیاتی شخص متوفی لحاظ شود. با این حال، اگر فرد واجد شرایط به عنوان ذینفع RRSP یا RRIF تعیین شده باشد، می توان پرداخت مالیات را به تعویق انداخت. یک فرد واجد شرایط شامل همسر،کودک یا نوه تحت تکفل مالی کمتر از 18 سال، یا کودک یا نوه معلول ذهنی یا جسمی از نظر اقتصادی در هر سنی است.

چگونه می توانیم از پرداخت مالیات بر ارث در کانادا پرهیز کنیم؟

مالیات بر ارث املاک متوفی در کانادا، که مشابه مالیات املاک در ایالات متحده است، هنگام انتقال دارایی به همسر متوفی، باید پرداخت شود. اما اگر دارایی های خود را تا زمانی که زنده هستید منتقل کنید، این امر باعث جلوگیری از تعلق مالیات بر ارث پس از مرگ می شود.

حداکثر مبلغی که بدون پرداخت مالیات بر ارث می توان ارث برد چقدر است؟

معافیت مالیات بر املاک فدرال و مالیات در سطح ایالت یا وراثت ممکن است بیش از حد مجاز اعمال شود (به عنوان مثال ، در سال 2021 مبلغ معافیت مالیات املاک فدرال برای یک فرد 11.7 میلیون دلار است).

آیا می توانم برای پیشگیری از مالیات بر ارث، خانه ام را به صورت صوری به قیمت یک دلار به فرزندم بفروشم؟

بیشتر بدانید >> >>  معافیت‌های مالیات بر ارث

اقامتگاه اصلی از نظر مالیات بر سود سرمایه هنگام فروش یا مرگ بدون مالیات است. از این نظر، هر کاری که اکنون برای انتقال آن به فرزندتان انجام دهید بدون مالیات بر درآمد خواهد بود، اما بدون انجام این کار هم پس از فوت شما فرزندتان مشمول پرداخت مالیات نخواهد شد.

آیا ارث در کانادا به عنوان درآمد تلقی می شود؟

پول دریافت شده از ارث، مانند اکثر هدایا و مزایای بیمه عمر، توسط آژانس درآمد کانادا درآمد محسوب نمی شود ، بنابراین مجبور نیستید مالیات آن را پرداخت کنید. اما سود حاصل از املاک متوفی مشمول مالیات می شود.

آیا ذینفعان در کانادا باید مالیات بر ارث پرداخت کنند؟

به طور مستقیم خیر. اما برای عایدی و سود ناشی از افزایش قیمت املاک متوفی باید مالیات بپردازند.

چقدر پول می توانید به شخصی در کانادا هدیه دهید؟

قانون کانادا به طور کلی محدود نمی کند که چقدر از نظر مالی می توانید در طول زندگی خود به شخص دیگری ببخشید یا هدیه دهید.

آیا اموالی که در خارج از کانادا هستند مشمول مالیات بر ارث در کانادا می شوند؟

گری گووین، متخصص مالیات بین المللی EA می گوید: “ارثی که در قالب پول ، دارایی یا سرمایه گذاری به ساکنان کانادا می رسد مشمول مالیات نیست و این موضوع بستگی به تابعیت افراد ندارد.”

برای فروش یک خانه در کانادا چقدر باید مالیات پرداخت کنم؟

هنگامی که خانه خود را می فروشید یا فروش آن را در نظر می گیرید، معمولاً به دلیل معافیت از محل سکونت اصلی، نیازی به پرداخت مالیات برای سود حاصل از فروش نیست. این مورد در صورتی است که ملک فقط اقامتگاه اصلی شما برای هر سال مالکیت شما باشد.

آیا مجبورم پولی که برایم به ارث رسیده را در اظهارنامه اعلام کنم؟

لازم نیست ارث خود را در اظهارنامه مالیات بر درآمد ایالتی یا فدرال خود گزارش دهید زیرا ارث درآمد مشمول مالیات محسوب نمی شود. اما نوع دارایی شما ممکن است با عواقب مالیات بر درآمد داخلی همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *